Junior Achievement Latvija dalībskolas aktivitātes

Vai Tev jau ir savs uzņēmums?

Ikvienam mūsu skolas 4.-12.klašu skolēnam ir lieliska iespēja apvienot mācības ar uzņēmējdarbību. Kā tas ir iespējams? Mūsu skola ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija /JA - YE Latvija/ dalībskola, līdz ar to mums ir iespēja iesaistīties daudzās YE – Latvija piedāvātajās aktivitātēs : daļa 1.-4.klašu skolēni kopā ar vecākiem un vecvecākiem jau ir sākuši veidot ekonomikas terminu skaidrojošo vārdnīcu, 5.-.9.klašu skolēni raksta biznesa pasaku ar laimīgām beigām, vidusskolēni aicināti piedalīties biznesa stratēģiskajā spēlē TITAN tiešsaistē, kā arī Latvijas Valsts Meži organizētajā vides reklāmu konkursā.


2014.gada februārī 9.-12.klašu skolēniem būs iespēja piedalīties Ēnu dienas pasākumā, vērot dažādu speciālistu darba ikdienu.  4.-12.klašu skolēni var veidot savu uzņēmumu, iejusties uzņēmuma vadītāja, grāmatveža, reklāmas speciālista, ražotāja, dizainera u.c. lomās.  Skolēnu mācību uzņēmumi /SMU / mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement – Young Enterprise Latvija un skola. SMU konsultē un atbalsta SMU konsultanti – ekonomikas skolotāji. Young Enterprise Latvija darbinieki kopā ar Swedbank speciālistiem ir izstrādājuši rokasgrāmatas 4.-6., 6.-9., vidusskolas klasēm, kurās varam uzzināt, kā no idejas nonākt  līdz reālam uzņēmumam. Ko iegūst skolēns veidojot savu uzņēmumu: iemācās strādāt komandā, pieņemt lēmumus, samērot iespējas ar reālajiem līdzekļiem, prezentēt savu produkciju, pakalpojumu, iemācās labāk plānot savu laiku… Saražoto produkciju iespējams tirgot Ziemassvētku, Valentīndienas, Pavasara starptautiskajos tirdziņos Latvijā un ārpus tās. Pakalpojumu sniedzēji , savukārt, prezentē savu veikumu šajos tirdziņos. Skolēniem ir iespēja piedalīties YE – Latvija organizētajos semināros.

Šajā mācību gadā šo iespēju jau izmantoja 20 vidusskolēni, piedaloties  JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skolas nodarbībās Rīga Plaza. Skolēni tikās ar Vitu Šteinu /uzņēmums „Velosock”/, Aerodium mārketinga vadītāju Līgu Gabliku, zīmolu ligzdas „Matka” vadītāju Inesi Apsi Apsīti, 2012.gada labākā skolēnu mācību uzņēmuma darbiniekiem „Dream Sleep”, kas sekmīgi piedalījās Eiropas SMU tirdziņā Londonā, sniedza interviju BBC.  Skolēniem bija iespēja darboties biznesa ideju ģenerēšanas darbnīcā, mārketinga un karjeras izglītības darbnīcās.

Vidusskolēniem jau ir pieredze SMU izveidē. „Trouvaille” – laimes kociņu ražotāji – Aija Giceviča, Agita Sarkane, Kristīne Piene, Egita Piese;  rokdarbu pulciņa vadīšana - „Pirkstiņu bode” Ieva Ozoliņa, Kristīne Kļimoviča, sutažas rokas sprādžu darinātājas Vita Konošonoka un Arta Circene piedalījās SMU Nacionālā fināla pasākumā, SMU dalībnieki Juris Gogulis un Artūrs Vēveris pateicoties aktivitātēm SMU „J&A”, guva iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajā alpīnistu nometnē Ungārijā. Trīs jaunie uzņēmēji Aija Giceviča /„Trouvaille” /, Emīls Ozols /”Ozols ar Bārdu”, Ieva Ozoliņa „Pirkstiņu bode” pārstāvēja Latviju starptautiskajā tirdziņā  Flemish Trade Faire Antverpenē. Lai izveidotu SMU, jāizstrādā biznesa plāns, kuru var iesniegt arī biznesa plānu konkursā. „Pirkstiņu bodes” īpašnieču biznesa plāns izpelnījās galveno balvu „Open” konkursā, saņemot ievērojamu naudas prēmiju. Pagājušajā mācību gadā veiksmīgi uzsākto darbu šogad turpinās   SMU „V&K dance” – Veronika Janovska un Kitija Baufale.

Šajā mācību gadā aicinām SMU izveidē iesaistīties arī 4.-9.klašu skolēnus. Kā to izdarīt? Atnāc uz 105.kabinetu, vienosimies par konsultāciju laiku, sāc veidot savu pirmo uzņēmumu. 7.novembrī jau ir iespēja piedalīties pirmajā SMU tirdziņā Bauskā. Ja vēl nebūsi paguvis reģistrēt savu uzņēmumu, tad, vērojot Bauskas novada skolēnu pieredzi, varēsi mācīties no viņiem, lai piedalītos JA -YE Latvija un skolas organizētajos Ziemassvētku tirdziņos.

Vairāk par SMU un citām YE – Latvija aktivitātēm vari uzzināt vietnē www.smu.lv . Sadaļā Veiksmes stāsti vari uzzināt par citu Latvijas skolu SMU darbību.

Darbošanās biznesā dodot cilvēkiem brīvības sajūtu. Iemācies to novērtēt arī Tu. Tiksimies 105.kabinetā.

Ekonomikas skolotāja Brigita Eltermane