Junior Achievement Latvija dalībskolas aktivitātes

Olaines 1.vidusskolā 2022./2023.m.g. vairāki skolēni no 3.-5.klasēm (kopā 9 mācību uzņēmumi) uzsāka savu uzņēmējdarbību, darbojoties skolas mazajos uzņēmējos. Darbojoties mācību uzņēmumos, mēs mācījāmies sadarboties ar citiem cilvēkiem, pielietojām IT prasmes, veidojām un attīstījām savus mācību uzņēmumus, prezentējām savu darbu, piedalījāmies 3 skolas organizētajos tirdziņos.

Noslēdzies izglītības organizācijas JA Latvia sadarbībā ar Latvijas Banku un veikalu tīklu “Pepco” organizētais finanšu pratības konkurss 1.–4. klašu skolēniem “Mana vārdnīciņa” un 5.–9. klašu skolēniem “Biznesa pasakas”.

“Uzvaras sākums ir uzdrīkstēšanās”, šo un vēl daudzas atziņas guva mūsu skolas 10.  un 11. klašu skolēni, 29. oktobrī piedaloties  konferencē  #UzdrīkstiesUzvarēt, kura šogad notika digitālajā vidē. Iespēju attālināti piedalīties pasākumā izmantoja vairāk nekā 70 mūsu skolas skolēnu un skolotāju, savukārt visā Latvijā šoreiz bija gandrīz 100 000 skatījumu! Konferenci organizē Junior Achievement Latvia (JA Latvia) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA): “Uzņēmējdarbības iedvesmas konference #Uzdrīksties uzvarēt vienkopus pulcē gan jaunos uzņēmējus, gan dažādu nozaru ekspertus, kuri dalās pieredzē un ieteikumos par pirmajiem soļiem uzņēmējdarbībā, tai skaitā komunikāciju un iespējām tikt pamanītiem. Pasākuma mērķis ir mudināt Latvijas jauniešus pievērsties uzņēmējdarbībai.

“Junior Achievement Bulgārija” sadarbībā ar Junior Achievement organizācijām Latvijā, Norvēģijā, Rumānijā un Grieķijā izstrādā plaša mēroga starptautisku projektu GREENT (zaļš + uzņēmējdarbība).

Kā jau katru gadu ierasts,  arī 2016./2017. mācību gadā sākumskolas un pamatskolas skolēni iesaistījās JA Latvija organizētajos finanšu pratības konkursos.

A.Brahmaņa uzņēmumam “Woodwibe” 1. vieta!

10. un 11.februārī JA Latvija organizētā starptautiskā uzņēmējdarbības projekta “Central Baltic student Enterprise without Borders” ietvaros vidusskolēni Amanda Ieva Ķupe, Vairis Stramkalis, Ritvars Gailīts un Artūrs Brahmanis devās uz  starptautisko skolēnu mācību uzņēmumu (SMU)gadatirgu Tallinā.

Skolā notikuši divi vietējie SMU tirdziņi - 9. novembrī un 15. decembrī.
18. decembrī Iecavā notika "Junior Achievement Latvija" (JA Latvija) un Iecavas vidusskolas rīkotais SMU reģionālais Ziemassvētku gadatirgus. Tajā piedalījās 40 SMU no Zemgales un Rīgas.

Starptautiskā projekta "Central Baltic Student Enterprise without Borders" (CBEwB), kuru organizē Junior Achievement Latvija (JA Latvija), ietvaros 11.-13. novembrī Olaines 1. vidusskolas skolēni viesojās  Tallinas 21. vidusskolā.

Olaines 1. vidusskolas skolēni, SMU „VIKEM”, kurš skolā darbojas jau otro gadu, dalībnieki Vairis Stramkalis (11.a), Amanda Ķupe (10.b), Artūrs Brahmanis (10.a) un Ritvars Gailīts (10.a) š.g. 28.-29.09. piedalījās starptautiskā projekta "Central Baltic Student Enterprise without Borders" (CBEwB), kuru organizē Junior Achievement Latvija (JA Latvija), pirmajā pasākumā – Inovāciju nometnē Helsinkos.

Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) VIKEM realizē projektu “"Biznesa galda spēles-  jauniešu uzņēmējspēju pilnveidei"

Šogad augusi skolēnu interese par ĒNU DIENU — portālā enudiena.lv  bija reģistrējušies 29 140 potenciālo ēnotāju iepretim pagājušā gada 22 600 ēnot gribētājiem. Divdesmit aktīvāko izglītības iestāžu vidū pārstāvētas skolas ne tikai no Rīgas, bet arī Jelgavas, Daugavpils, Aizkraukles, Mārupes, Olaines, Valmieras un Madonas.

Skolēnu mācību uzņēmums VIKEM Vislatvijas Ziemassvētku gadatirgū kā simpātiju balvu ieguva Rīgas Biznesa skolas (RBS) ielūgumu piedalīties augstskolas organizētajā Start-Up darbnīcā 29.janvārī.

Bauskas sākumskolas un Bauskas Valsts Ģimnāzijas mazās biznesa skolas rīkotais vakars, kas šoreiz bija veltīts biznesa etiķetei, notika Bauskas Valsts ģimnāzijas Baltajā zālē 14. janvārī.

Pagājušajā mācību gadā 10. klases skolēnu Mairas Romanovičas un Ņikita Feoktistova vadībā darbojās skolēnu mācību uzņēmums (SMU) “NOM”, kas izgatavoja audio austiņu uztinējus no Latvijā pieejamā materiāla-koka. SMU «NOM» Vislatvijas skolēnu mācību  uzņēmumu Ziemassvētku gadatirgū Rīga Plaza 2014.gada decembrī ieguva atzinību, viņu produkciju ievēroja Latvijas mežu pārstāvji no žūrijas komisijas un lūdza sagatavot pāris austiņu uztinējus, lai tos izvietotu Latvijas meža un kokrūpniecības izstādē “Iepazīsties-koks!” , kas no 2014.gada darbojas Mežaparka estrādes telpās.

4.decembrī 6 vidusskolēnu komandas piedalījās Junior Achievement  Latvija rīkotajā biznesa simulācijas spēles JA TITAN reģionālajā čempionātā, kas notika Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas telpās.

12.decembrī  modes un izklaides centrā   „Rīga Plaza” notika ikgadējais Vislatvijas  skolēnu mācību uzņēmumu /SMU/ Ziemassvētku gadatirgus. 

Realizēts Olaines novada pašvaldības atbalstītais jauniešu projekts „Reģionālais SMU gadatirgus”

6. novembrī Skolēnu mācību uzņēmumu Mārtiņdienas gadatirgus.

Lai veiksmīgi startētu JA Latvija šī gada konkursos un uzsāktu SMU dibināšanu, skolēni gada sākumā apmeklējuši izglītojošus pasākumus.

Ikvienam mūsu skolas 4.-12.klašu skolēnam ir lieliska iespēja apvienot mācības ar uzņēmējdarbību. Kā tas ir iespējams? Mūsu skola ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija /JA - YE Latvija/ dalībskola, līdz ar to mums ir iespēja iesaistīties daudzās YE – Latvija piedāvātajās aktivitātēs : daļa 1.-4.klašu skolēni kopā ar vecākiem un vecvecākiem jau ir sākuši veidot ekonomikas terminu skaidrojošo vārdnīcu, 5.-.9.klašu skolēni raksta biznesa pasaku ar laimīgām beigām, vidusskolēni aicināti piedalīties biznesa stratēģiskajā spēlē TITAN tiešsaistē, kā arī Latvijas Valsts Meži organizētajā vides reklāmu konkursā.