Erasmus+KA2

Pirmā tikšanās Prerovā

31.01.-08.02.2015. Olaines 1.vidusskolas skolotāju un skolēnu delegācija piedalījās Erasmus + skolu projekta IT’S TIME TO HELP! mobilitātē Prerovā, Čehijas Republikā. Skolu braucienā pārstāvēja 8.c klases skolnieces Aleksandra Aleksejeva, Krista Viola Vanaga, skolotāji Lilija Zujeva, Brigita Zute un skolas direktors Jāzeps Volāns. Projektā ir iesaistītas Eko skolas no Čehijas, Portugāles, Maltas, Vācijas, Somijas un Latvijas ar mērķi dalīties pieredzē un popularizēt zaļo dzīvesveidu.


Projekta mobilitātē piedalījās apmēram 50 skolēni un skolotāji no Čehijas, Latvijas, Vācijas, Somijas, Portugāles un Maltas. Tikšanās laikā katras valsts skolēni iepazīstināja ar savu skolu, prezentēja savu mājas darbu. Mājās katrai projektā iesaistītajai skolai bija jāsameklē atbildes uz 12 jautājumiem, saistītiem ar Ūdeni – gan kādu ūdeni skola patērē, gan cik daudz ūdens skola patērē viena gada laikā, gan daudzus citus jautājumus. Pēc prezentācijām katra valsts novērtēja savu padarīto darbu, kā arī izvēlējās vairākas lietas, kuras varētu realizēt savā skolā, ko dara citas skolas.

Pirmajā dienā notika pieņemšana pie Prerov pilsētas mēra, apmeklējām mācību ekskursiju Komenska muzejā, kurā iepazināmies ar čehu skolas vēsturi no 13.gs.līdz 20 gs., kā arī Komenska izglītības reformu, kuru ieviesa ne tikai Čehijā, bet arī Vācijā, Ungārijā, Anglijā, kā arī citās valstīs.

Divas dienas darbojāmies Eko centros Hostetinā un Slunakov. Eko centru gidu pavadībā darbojāmies gan dabā, gan Eko centru telpās. Ieguvām informāciju par ekoloģisko māju celtniecību, saules bateriju darbību un lietus ūdeņu izmantošanu kanalizācijai, lai netērētu šīm vajadzībām dzeramo ūdeni. Hostetin Eko centrā mums pastāstīja, kā tiek celtas Eko mājas, kādi dabiski siltināmie materiāli tiek izmantoti, kā tiek veikta ēkas vēdināšana, jo logi netiek atvērti, tāpēc, ka tādā veidā no ēkas tiek izlaists siltums. Nodarbībās dabā varējām novērot gan kā ekoloģiski tiek apsildītas mājas, gan attīrīts ūdens, izmantojot zaļos augus, gan izstaigājot Eko dārzu, kurā ir ierīkotas migas gan ežiem, gan rāpuļiem un citiem meža iemītniekiem. Slunakoc Eko centrā nodarbībās dabā varējām izpētīt, kā veidojas plūdi, izbaudīt klusumu un relaksējošo mūziku mākslīgi uzceltā alā, izvārīt un nobaudīt tēju uz ugunskura, kā arī ļauties vēja spēlēm Eko centrā.

Ceturtdienas pēcpusdienā pēc projekta darba novērtēšanas baudījām skolēnu sagatavoto koncertu un našķējāmies ar čehu vecāku sagatavotajiem gardumiem. Pēdējā dienā apmeklējām vienu no lielākajām Čehijas pilsētām – Olomouc, kur apmeklējām katedrāli, pilsētas rātslaukumu, iepazināmies ar pilsētas vēsturi un apskatījām pilsētu no putna lidojuma.

Mājupceļā bija iespēja mazliet apskatīt Prāgu, pastaigāties pa vecpilsētu, slaveno Kārļa tiltu, kā arī apskatīt slaveno Prāgas rātslaukuma pulksteni, kur katrās apaļajās stundās parādās Kristus 12 apustuļi.

Darbs mobilitātes laikā bija ļoti spraigs, strādājām no 7:30 līdz 18:00, esam ieguvuši lielisku pieredzi, jo visas pārējās skolas jau ir ieguvušas Zaļo karogu, kā arī esam guvuši iedvesmu daudziem jauniem un radošiem darbiem mūsu skolā.

Nākamā tikšanās ir paredzēta Bassum, Vācijā. Mājas darba tēma – Enerģija. Mobilitātē dodas 9.a klases skolnieces Gita Auzāne un Zane Stūre, 10.klases skolnieces – Una Auzāne un Elza Balode, kā arī projekta koordinatore skolā sk. Lilita Zujeva, Eko skolas vadītāja Brigita Zute un direktora vietniece Līga Gulbe.