Nordplus

Zviedrija

No 2012. gada  25.09. līdz 30.09. Olaines 1.vidusskolas delegācija triju skolotāju un 7 skolēnu sastāvā devās uz Nordplus jauniešu projekta „HOOKEEP-Harjavalta-Olaine-Kiruna Environment Class Exchange Project” pēdējo tikšanos Kirunā Zviedrijā. Projektā piedalījās projekta koordinatore Lilita Zujeva, ģeogrāfijas skolotājas Brigita Eltermane un Brigita Zute un 9.-11.klašu skolēni Karīna Segruma, Teiksma Jankava, Darja Golubeva, Elīna Meļņikova, Oskars Jeske, Katrīne Matisone un Monta Vilnere.


Ceļojumā devāmies ar Norwegian Air līdz Stokholmai, bet pēc tam 16 stundu garā, elpu aizraujošā ceļojumā vilcienā uz Zviedrijas ziemeļiem. Kiruna atrodas 150 km aiz polārā loka , pilsēta ir izveidojusies pateicoties dzelzsrūdas raktuvēm, kuru šeit sāka iegūt 20.gadsimta sākumā. Tieši pateicoties šīm raktuvēm, tuvāko 20 gadu laikā pilsēta tiks pārvietota 4km rādiusā no pašreizējā vēsturiskā centra, jo dzelzsrūdu kompānija LKAB paplašina dzelzsrūdas ieguvi, veidojot tuneļus tieši zem pilsētas.

Tikšanās laikā projekta dalībnieki turpināja darbu pie savām prezentācijām un 28.septembrī visu valstu darba grupas prezentēja savu paveikto darbu gada laikā. Projekta dalībniekus uzrunāja projekta koordinatore Sinikka Kajava un viena no skolas direktorēm.

Tikšanās laikā iepazināmies ar skolu, kurā mācās ap 1000 skolēnu 16 dažādās mācību programmās. Šeit mācās arī skolēni ar īpašām vajadzībām – Dauna sindromu, bērnu celebrālo trieku. Bija iespēja apmeklēt arī LKAB dzelzsrūdas raktuves, kur iepazināmies ar raktuvju darbību, vēsturi un nākotni. Pabijām 540m dziļumā. Pēdējā dienā devāmies uz Jukkasjärvi – vietu, kur no janvāra atrodas slavenais Ice hotel, kā arī ir izvietots sāmu muzejs.

Atpakaļceļā bija iespēja mazliet pavadīt laiku Stokholmā – noskatīties sardzes maiņu pie Karaliskās pils, pastaigāties pa vecpilsētu.

Mājās visi atgriezās pilni iespaidiem, gatavi darboties jaunos aizraujošos projektos.